Všichni jednou zemřeme, každý z nás. Takový cirkus! Tato skutečnost by sama o sobě měla způsobit, že se budeme všichni vzájemně milovat. Je to přesně naopak. Necháváme se terorizovat malichernostmi života, necháváme se požírat nicotou. Charles Bukowski.

pondělí 23. října 2017

Té, kterou jsem ještě nepotkal...

Každý den mám šanci Tě potkat. Je docela možné, dokonce i více než pravděpodobné, že Tě každý den potkávám. Jen v Ostravě žije necelých 300.000 obyvatel. Z toho polovina jsou ženy. Což je 150.000. Z toho jedna desetina, tedy 15.000, jsou ženy v mém věkovém rozmezí. Kdyby jen každá desátá byla single, pořád to znamená 1.500 žen. Což je pořád docela dost, pravda?

Takže je více než jisté, že Tě každý den potkávám. Jen o tom nevím. A Ty o tom nejspíš taky nevíš. Anebo Tě potkám a na základě nějakých prvních pocitů se rozhodnu, že to nejsi Ty.

Vždyť víš. Takové ty předčasné (a obvykle docela hloupé) závěry jako třeba barva Tvých vlasů, unavený pohled, oblečení, nedostatečný nebo naopak příliš vyzývavý make up. Co si budeme povídat, první pohled, první dojem je obvykle určující. A docela zásadně ovlivňuje naše rozhodnutí.

Přitom ten nejdůležitější první dojem jako bychom potlačovali. Pohled do očí a tím i do nitra Tvé duše.

Někdy si dokonce udělám závěr o Tvém charakteru, aniž bych o Tobě cokoliv věděl. Není to zvláštní?

Nebo o Tvé minulosti. Přitom nevím vůbec nic. Ještě jsem Ti nedal šanci.

Jako třeba před časem jsem si moc přál běžkyni. Protože sám běhám. Tak jsem předpokládal, že bude mít v hlavě podobné hodnoty. Že si došla k podobným závěrům jako já. Že si budeme mít o čem povídat.

A protože jsem si přál běžkyni, tak jsem postupně potkal dvě. Měl jsem možnost s nimi mluvit, strávit trochu času, psát si, povídat si, oťukat se navzájem. A musel jsem si přiznat, že si příliš nemáme co říct. Každý běháme kvůli něčemu jinému. Každý si z běhu odnášíme něco jiného. Proto bylo ode mne docela naivní, myslet si, že si budeme rozumět jen pro tento společný zájem.

Jsem moc rád, že už to vím. Proto jsem ty dvě běžkyně musel potkat. Abych to pochopil. Jestli něco pochopily i ony, je už úplně jiná věc. Tím se ale nemusím vůbec trápit. Ani ony se tím nemusejí trápit, ale to už je na nich.

Důležité je, že jsme si dali šanci. A úsudek si udělali až poté. A tak by to mělo být. Tak je to správné.

Co o Tobě vím? Možná si neseme něco z minulosti, možná ji nemáme uzavřenou. Tak se to říká, to je ta oblíbená fráze. To je obvykle to první, co mě napadne, když potkám pěknou ženu s dětmi, kdo ví, jak to má se svým bývalým. Ještě jsme si neřekli ani slovo a už vím, že to nepůjde.

A pak jsem doma večer sám a říkám si, že už pro mne žádná nezbyla.

Co si vlastně představujeme pod pojmem „uzavřená minulost?“ Jde vůbec minulost nějak uzavřít? Neovlivňuje nás, po zbytek našich životů, aniž bychom si to uvědomovali? Či snad ještě hůře, neovlivňuje naše minulost také chování našich dětí v budoucnu, stejně jako ovlivňuje minulost našich rodičů a prarodičů nás v současnosti?

Ať si to připouštíme nebo ne, jsme minulostí ovlivňováni. Geny nás ovlivňují jen v mizivém a zanedbatelném procentu. Klíčové je jen to, co nám podvědomě předávají rodiče a prarodiče. Již od okamžiku početí, v teplém bříšku u maminky, vnímáme svět kolem sebe a toto vnímání formuje naše podvědomí.

Albert Einstein prohlásil, že žádná minulost není. Ani budoucnost. Ani čas. Čas je podle Einsteina pouhou iluzí, kterou jsme si vytvořili.

Pokud má pravdu, nikdy není pozdě, nikdy není brzy. Je jen teď. Jedna jediná přítomnost.

Mnohdy se hrabeme v minulosti a zapomínáme žít TEĎ. Jindy máme obavy z budoucnosti a zapomínáme žít TEĎ.

TEĎ tvoříme minulost i budoucnost. Možná těžko pochopitelné, ale jen protože na takové vnímání světa nejsme zvyklí. Takové vnímání světa není úplně obvyklé.

Prožil jsem si léto bez ženských, tak jak jsem si přál. Zvláštní, cokoliv řeknu před Beatrix Lestrange, to se obvykle vyplní. Pozor tedy na to, co před ní vyslovím. Nebo před ní budu vyslovovat jen to, co si opravdu přeji. Stačí to vyslovit a zapomenout. Beatrix je čarodějka. Pure blood witch. A možná to ani neví.

Děti se potřebují houpat na houpačce



Děti z nějakého důvodu milují ten pocit, ze kterého už dospělým není dvakrát dobře. Popravdě řečeno, z delšího houpání na houpačce se chce dospělým docela slušně zvracet.




Spusťte však ze zárubní, ze stropu nebo z dostatečně silné větve dvě lana a mezi ně připevněte kus dřeva. Na to dřevo posaďte dítě a už jej dolů nesundáte. Co je na tom podivném a doslova povznášejícím pohybu tak fascinující, zůstává pro dospělé záhadou.




Snad je to právě ten pocit, kdy děti téměř unikají zemské gravitaci, pocit tak blízký létání, vznášení se či levitaci. Jako děti jsme měli sny o tom, jak úplně snadno létáme. Ve snu jsme létali snadno. Stačilo roztáhnout ruce nebo se jen lehce rozběhnout a už jsme letěli nad městy a vesnicemi, nad lesy i loukami. Tak snadné to bylo.




Věřím, že ty létací sny máme všichni dodnes, tedy pokud jsme nezapomněli pod návalem dospěláckých důležitostí snít. Jenom si ty sny už necháváme pro sebe. Komu se taky svěřovat? Kolegům v práci? Nebo to chcete říkat manželce? Ty vole starej, ty snad nikdy nedospěješ, proč radši nepřemýšlíš o něčem důležitým, jako třeba že potřebujem vymalovat nebo vyčistit koberce. Že já si nevzala Frantu Brabce, ten to už v práci dotáhl na mistra, to jen ty seš takovej budižkničemu... A navíc nemá malý péro...




Zpátky k houpání. Přiznám se, že jsem se do houpačky mých dětí posadil a na chvíli to zkusil. Tam zpátky, nahoru dolů. Musím si přiznat, že už to nezvládám tak dobře jako zamlada. Vnitřní ucho nebo co ovládá naši rovnováhu, už není pružné jako dřív. Tak tady chudinka visí a čeká na mé děti, až zase přijdou a budou se houpat. Nahoru dolů, tam a zpátky.




Já u toho budu trnout strachy, i když jsem použil kovové kotvy do betonu o průměru 8 mm a příklepovou vrtačkou je zavrtal docela hluboko do betonového stropu. Vyzkoušel jsem je i na vlastní váhu, což je téměř 80 kg. Přeci jen jsem již dospělý a o své děti mám obavy. Aby si neublížily. Neporanily se. Zbytečné obavy. Nejvíce je zraňujeme my, dospělí. Jejich vzory. Do jistého času nám bezmezně věří. Pak občas zapochybují. Pak nám pochopitelně věřit přestanou a začnou dělat stejné chyby jako my v jejich věku.




Proč by nám měly věřit, když jim sami lžeme? Když jim říkáme, že na sebe mají být hodné a sami jsme na sebe zlí?




Jasně, že to s nimi myslíme dobře, nechceme, aby dělaly stejné chyby jako my.

Pokud se však sami nestaneme dětmi, bude naše snaha zbytečná. Nikoho nezajímá, co říkáme, ale to, co doopravdy děláme.